ATO'da kültür sanat

Paylaş:

ATO'da Pazar Sineması

Ankara Tabip Odasının düzenlediği sinema gösterimleri ve söyleşiler ile hekimler hem birlikte film izleme hem de film üzerine tartışma olanağı buldu. Kültür Sanat Komisyonunun katkılarıyla 20 Mayıs 2018 tarihinde “Veda Makamı” ve “Ruhsat” isimli filmler izlendi. Ardından ATO Film Okuma ve Eleştiri Atölyesi eğitmeni İnan Gündoğdu moderatörlüğünde  yönetmen İpek Kent ile söyleşi gerçekleştirildi.  17 Şubat 2019 tarihinde bu sefer ATO Sağlık Politikaları ve Kültür Sanat Komisyonu’nun katkılarıyla gerçekleştirilen etkinlikte “Mephisto” filmi izlendi. 

Festival filmleri ATO’da izlendi

ATO, Türkiye ve dünyanın dört bir yanından, emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmayı ve ülkemizde işçi filmi üretimini özendirmeyi amaçlayan İşçi Filmleri Festivaline de destek oldu. 13. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin gösterimleri 3-8 Mayıs tarihlerinde ATO’da yapıldı. Festivalde kurmaca ve belgesel dallarında işçi filmleri seyredildi.2019 yılı 14 Mart Tıp Haftası etkinlikleri kapsamında ise “Anadolu’nun Kayıp Şarkıları” belgesel gösterimi ve Yönetmeni Nezih Ünen ile söyleşi gerçekleştirildi.

 

 

 

Yiğit Bener'le "Edebiyat Şart mıdır"

Türk Tabipleri Birliği Edebiyat Matineleri Ankara Tabip Odası’nın ev sahipliğinde 21 Ekim 2018 Pazar günü düzenlendi. 7 Bölge 7 Matine programı kapsamında yazar Yiğit Bener'in konuk olduğu söyleşide “Edebiyat Şart mıdır?” sorusuna yanıt arandı.

Dr. Ali Özyurt'la "Bir Aktivistin Uzun Yolculuğu"

ATO Kültür Sanat Komisyonu'nun katkılarıyla düzenlenen söyleşi ve imza gününde TTB Onur Kurulu üyesi, yazar ve hekim Dr. Ali Özyurt Ankara’daki dostlarıyla son kez bir araya geldi. 03 Ocak 2019 Perşembe günü "Bir Aktivistin Uzun Yolculuğu" adıyla gerçekleştirilen etkinlikte kendisini " Romantik bir aktivist" olarak tanımlayan Dr. Ali Özyurt doğumundan itibaren yaşam öyküsünü görsel bir şölen şeklinde aktararak, öğrenciliğinden itibaren şekillenen eylemci - aktivist kişiliğinin aşamalarını da gözler önüne serdi. Dr Özyurt bu etkinlikten bir süre sonra 16 Ocak 2020 günü hayata gözlerini yumdu.

 

Şiir saatleri

Ankara Tabip Odası Kültür Sanat Komisyonu 5 Nisan 2019 Cuma akşamı Şükrü Erbaş’ı sözü ve şiirleri, Metin Karausta’yı eşlik ettiği türküleri ile ATO’ya konuk etti. Ankara Tabip Odasının gelenekselleşen şiir buluşması Ceyhun Atuf Kansu’dan Behçet Aysan’a” Şiir Akşamı ise her yıl 14 Mart etkinlikleri kapsamında düzenlenmeye devam ediyor.

ATO’da tiyatro keyfi

Ankara Tabip Odası’nın hekimlere yönelik kültür sanat faaliyetleri içinde tiyatro oyunları önemli bir yer tuttu. 20 Ocak Pazartesi günü Ankara Sanat Tiyatrosunda  Mek’an Sahne’nin Dansöz adlı oyunu hekimler için sahnelendi. Şamil Yılmaz’ın yazıp yönettiği performansıyla göz dolduran Sezen Keser’in rol aldığı tek kişilik oyunda annesinin bile dönüp bakmadığı kayıp kız çocuğu Meryem’in hikayesi anlatılıyor.

2020 yılı 14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri pandemi koşulları nedeniyle iptal edilse de ATO’nun artık gelenekselleşen etkinlikleri içinde tiyatro oyunları önemli bir yer tutuyordu. 2019 yılı 14 Mart etkinlikleri kapsamında Franz Kafka’nın ölümsüz eseri “Dönüşüm” AltKat Sanat Tiyatrosu tarafından hekimler için sahnelendi. Yenimahalle Belediyesi Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda 16 Mart Cumartesi günü sahnelenen Dönüşüm izleyiciler tarafından büyük beğeniyle izlendi.

90. Yıla görkemli kutlama

Ankara Tabip Odası 90. Yıla girdiği 2020 yılını “Etibba Odalarından Tabip Odasına 90. Yıl ” kokteyli ile karşıladı

Mülkiyeliler Birliği Kültür Merkezi’nde 27 Aralık Cuma günü düzenlenen kokteylin açılış konuşması ATO Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vedat Bulut tarafından yapıldı. “İyi hekimlik” değerlerine sahip çıkan tüm hekimlere teşekkür ederek söze başlayan Dr. Vedat Bulut, “İyisiyle kötüsüyle pek çok hatıra var. Geçmişe dönüp bakınca bize kötülük yapanları, Merkez Konseyimizi yaftalayanları, meslektaşlarımızı KHK’larla işlerinden aşlarından edenleri unutmayacağız. İhraç edilen meslektaşlarımız geri dönünceye kadar hukuki mücadelemiz sürecek.” dedi.

90. yıl belgeseli izlendi

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vedat Bulut’un konuşmasının ardından Dr. Muharrem Baytemür, ATO arşivlerine dair kısa bir bilgi verdi ve ardından “Etibba Odalarından Tabip Odasına 90. Yıl” belgeselinin gösterimi yapıldı.  Belgesel gösterimi sonrasında söz alan ATO Genel Sekreteri Dr. Ali Karakoç, “Meslek örgütünün temel görevlerinin halkın sağlık hakkını korumak, meslektaşlarının özlük haklarını korumak ve iyileştirmek, demokratik, eşit, barışçıl bir ortamda sağlıklı yaşamak için mücadele etmek” olduğunu söyledi. Dr. Ali Karakoç’un konuşmasının ardından halkın haber alma hakkına sahip çıkan basın temsilcilerinin plaketleri verildi.

Hekimlerin Sergisi

Ankara Tabip Odası’nın, hekimlerin sosyal ve kültürel yönlerini görünür kılmak amacıyla düzenlediği sergiler yoğun ilgi gördü. Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlenen tören ile açılışı yapılan sergilerin ilki 21 Ocak 2019 ikincisi 10 Ocak 2020’de yapıldı. Bir hafta süresince gezilebilen her iki sergide görsel sanatlar dalına ait 200’e yakın eser sergilendi. Sergilere hekimler kadar Ankaralılar da ilgi gösterdi.

Ankara Tabip Odası’nın düzenlediği kültür ve doğa gezileri hekimleri meslektaşları ile bir araya getirirken yeni deneyimleri de beraber keşfetme olanağı sağladı.

2018-2020 dönemi içerisinde gerçekleştirilen 8 gezinin ilki 23 Eylül 2018 Pazar günü Hasanoğlan Köy Enstitüsü'ne gezi düzenlendi. Hekimlerin yoğun ilgi gösterdiği gezi, Yeni Kuşak Köy Enstitüler Derneği Ankara Şube Başkanı ve ATO üyesi yazar Dr. Alper Akçam, Hasanoğlan Atatürk Öğretmen Okulu Mezunları Derneği Başkanı Dr. Hüseyin Demirci, Hasanoğlan Köy Enstitüsü eski mezunlarından Ali Kınacı’nın aktardığı deneyimler ışığında yapıldı. Gezide hekimler köy enstitülerinin eğitim, kültür ve sanat alanında topluma sağladığı kazanımları öğrencilerin kendi inşa edip tüm ihtiyaçlarını karşıladıkları enstitü binaları ve müzesini gezerken yerinde dinleme şansını yakaladılar.

Kültür turlarının yanında doğa gezileri de düzenleyen ATO’nun ilk gezisi 24 Mart 2019 Pazar günü Işık Dağı, Salın Yaylası, Karagöl rotasında yapıldı.  5 Mayıs 2019 Pazar günü ise doğa gezilerinin ikinci rotası Gölcük-Aladağlar-Kızık Yaylası ve Seben Gölü oldu.

Hekimlerin yoğun ilgi gösterip, merakla beklediği gezilerden biri de Sanat Tarihi Yürüyüş Rotası oldu. Yoğun ilgi nedeni ile gezi 20 Ekim, 27 Ekim ve 3 Kasım 2019 tarihlerinde yinelendi. Ankara’nın farklı medeniyetlerine ait izlerin sanat tarihi uzmanı eşliğinde yerinde incelendiği gezide Roma, Selçuklu, Cumhuriyet dönemi yapı ve anıtlarının izi sürüldü.

Sanat tarihi yürüyüş gezilerinin son ayağını “Cumhuriyet Yolu” teması oluşturdu.  24 Kasım 2019 ve 1 Aralık 2019 düzenlenen gezide Ulus Kızılay aksında yer alan Cumhuriyet döneminden kalan 23 tarihi bina ile heykel yine sanat tarihi uzmanı rehberliğinde yerinde incelendi.