Ato'nun yaptığı görüşmeler

Paylaş:

ATO Yönetimi hekimlerin mesleki alanda yaşadığı sorunlar ve halk sağlığını ilgilendiren konularda ilgili makamlarla görüşmeler yaptı. Yapılan görüşmelerin satır başlıkları şöyle:

ATO Yönetim Kurulu’ndan bir heyet 29 Temmuz 2019 Pazartesi günü Ankara İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Gülüm’ü makamında ziyaret etti.  Heyet, göreve başlayan Dr. Mehmet Gülüm’e başarı dileklerini ilettikten sonra genel olarak sağlık sistemi ile ilgili aksaklık ve sorunlar ile birlikte Ankara özelinde görev yapan hekimlerin sorunlarını ve ATO’nun çözüm önerilerini paylaştı.  Mehmet Gülüm ile 9 Temmuz 2020 tarihinde yapılan ikinci görüşmede ise yeniden açılma dönemine ilişkin Ankara’da görev yapan hekimlerin sorun ve talepleri aktarıldı. Ayrıca ASM’lerde çalışan sağlık emekçileri tarafından İl Sağlık Müdürlüğüne hitaben hazırlanan ek ödeme talepli dilekçeler iletildi.

Belediye ile yapılan görüşmeler

TTB ve ATO, 12 Eylül 2019 tarihinde Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına seçilen Mansur Yavaş’ı makamında ziyaret etti. Görüşmede  TTB Heyeti “Sağlıklı ve Güvenli Bir Ankara İçin Bazı Öneriler”, ATO heyeti de “Ankara’nın Sağlığı” raporlarını Yavaş’a iletti. Raporlarda  “temiz su”, “temiz hava”, “temiz çevre”, “örgütlü bir Ankara”, “daha hareketli bir Ankara” gibi çeşitli başlıklarda, kent yaşamının daha sağlıklı ve daha güvenli hale getirilebilmesine yönelik önerilere yer verildi. TTB ve ATO şehirde yaşayan herkesin sağlık hakkına erişebilmesi için gerekli işbirliğine ve desteğe hazır olduğunu belirtti.  Heyet ayrıca, Ankara’nın kadın dostu kent olmasının önemine vurgu yaparak, ilçe belediyelerde de bu konunun gündeme getirilmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda duyarlı olunması çağrısında bulundu. Heyet, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş’tan, belediye çalışmalarında işbirliğine açık olunması, çalışmaların şeffaflık içinde yürütülmesi, yapılan çalışmalar ve sonuçları konusunda halkın bilgilendirilmesini talep etti.

ATO heyeti 13 Temmuz 2020 tarihinde de Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Faruk Çınkı’yı makamında ziyaret etti. Yapılan görüşmede belediyeye sağlık çalışanları için temin ettiği maskelerden ötürü teşekkür iletilip işbirliğinden duyulan memnuniyet dile getirildi. Bu görüşmede ayrıca Ankara Temelli’de yapılması planlanan uyuşturucuyla mücadele merkezi projesi, asbestli boruların değişimi, mevsimlik işçilerin durumu gibi halk sağlığını ilgilendiren konularda temasta bulunuldu.

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı ziyareti

ATO ve TTB heyeti Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Bahattin İlter’i 16 Eylül 2019 Pazartesi günü makamında ziyaret etti. Görüşmeye, Halk Sağlığı Hizmetleri’nden bir heyet de eşlik etti. Görüşmede birinci basamakta hizmet veren ASM, TSM, sağlıklı yaşam merkezi ve ilçe sağlık müdürlükleri arasındaki koordinasyon eksikliği, ikinci basamak sağlık kuruluşlarında kanser taramalarında yaşanan sıkıntılar, sağlık hizmeti sunumunda ortaya çıkan farklı uygulamaların düzenlenmesi ve koordinasyonu hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. 

Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü ile görüşüldü

ATO’dan bir heyet Sağlık Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü Av. Adem Keskin’i makamında ziyaret etti. 01 Ekim 2019 Salı günü gerçekleştirilen görüşmede ATO hukuk bürosu da yer aldı. Karşılıklı görüş alışverişinin yapıldığı ziyarette, ATO heyeti Sağlık Bakanlığı’ndan istemiş olduğu Beyaz kod verilerini bir kez daha talep etti ancak olumlu bir cevap alamadı.