Bir yanda salgın bir yanda şiddet

Salgının ilk günlerinde balkonlardan alkışlanan sağlık emekçilerinin çabası çabuk unutuldu. Türkiye’nin dört yanından salgınla mücadelede ön saflarda savaşan sağlık emekçilerine yönelik şiddet haberleri gelmeye devam ediyor.

Hekim Postası

4 Aralık / İstanbul

Avcılar'da Aile Sağlık Merkezi'nde çalışan doktor, maske takmadığı için uyardığı kadının saldırısına uğradı.

3 Aralık / Kayseri

Kayseri'de ambulans şoförü Muzaffer Özsayıner vakaya gittiği sırada olayla ilgisi olmayan ve ambulanstan maske isteyen 3 kişi tarafından bıçak çekilerek darp edildi. 

20 Kasım/ Hatay

Hatay'da koronavirüs vakasına müdahaleye giden ambulansın şoförü, kendisine yol vermeyen sürücü tarafından darp edildi.

14 Ekim / Bursa

Bursa’da eşiyle birlikte ateşlenen bebeklerini götürdükleri Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde röntgen odasına girmek isteyen baba, koronavirüs uyarısı yapan teknisyene tekme attı.

13 Ekim/ Samsun

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp Damar Servisinde görevli hasta bakıcı hasta yakınlarının saldırısı sonucu yaralandı.

11 Ekim/ İzmir

İzmir'in Bornova ilçesindeki, Türkan Özilhan Devlet Hastanesi'nde muayenesi tamamlanan hastadan maske takmasını isteyen doktor, hastanın eşi tarafından bıçak çekilerek darp edildi.

25 Eylül / İstanbul

İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde bir kişi, maskesini doğru şekilde takması gerektiğini söyleyen sağlık çalışanını darp etti. Gözünden yaralanan sağlık çalışanının ameliyata alındığı ve meydana gelen hasarın kalıcı olabileceği öğrenildi.

24 Eylül/ Manisa

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde randevusu olmadığı halde polikliniğe girmeye çalışıp doktorun üzerine yürüyen hasta, kendisine müdahalede eden güvenlik görevlisini darp etti.

12 Eylül/ Kayseri

Kayseri Şehir Hastanesi'nde tedavi gören annesiyle ilgilenen hemşirenin “Refakatçi kalacak mısınız?” sorusuna sinirlenen AKP Kayseri Melikgazi İlçe Yönetim Kurulu yedek üyesi Ahmet Korkmaz hemşirenin üzerine yürüyüp hakaret etti.

10 Eylül/ Balıkesir

Balıkesir Ayvalık 5 No’lu Aile Sağlığı Merkezi’ne gelen bir şahıs, aşı odasına girerek görevli hemşireyi darp etti ve hemşireyi korumak için araya giren bir hasta yakınını da bıçakladı.

25 Ağustos/ İstanbul

Esenyurt'ta, bir hastayı hastaneye götürdükleri sırada kaza yapan 112 Beylikdüzü Ambulans ekibine yönelik yapılan saldırıyı ayırmak isteyen iki paramedik sağlık çalışanı darp edildi.

11 Ağustos/ Ağrı

Ağrı Dr. Yaşar Er Yılmaz Doğubayazıt Devlet Hastanesi'nde görevli hemşire, acil servis yanında kurulan koronavirüs çadırında, sosyal mesafe kuralına uyması için uyardığı hasta yakınının yumruklu saldırısına uğradı.

6 Ağustos/ Gaziantep

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesinde Covid 19’a yakalanan ve tedavisinin ardından yeniden görevine dönen sağlık görevlisi görev yaptığı endoskopi ünitesinde şiddete uğradı.

8 Temmuz/ Ardahan

Ardahan Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı, Covid-19  nedeniyle ölen bir hasta yakınının sözlü ve fiziki şiddetine maruz kaldı.

23 Mayıs / Kırıkkale

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalında Araştırma Görevlisi olarak çalışan 2 doktor hamile bir kadının kocası tarafından darp edildi.

29 Nisan/ İstanbul

Covid-19 pandemisi nedeniyle Fatih İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde görevli filyasyon ekibi sokakta saldırıya uğradı.

27 Nisan/ Trabzon

Trabzon'daki bir hastanede tüm müdahaleye rağmen kurtarılamayan hastanın yakınları, servise zarar verip, doktora oksijen tüpüyle saldırdı.