Çevrim İçi Etkinlikler

Ankara Tabip Odası’nın pandemi koşulları nedeniyle başlattığı çevrim içi etkinlikler devam ediyor.

Hekimlerinden kaybettiklerimiz için ezgiler...

Pandemi nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanları ve yurttaşlar hekimlerin ezgileriyle anıldı. Ankara Tabip Odası tarafından  30 Aralık 2020’de düzenlenen etkinlikte Asistan hekimler Zeynep İhtiyar, Başar Beyoğlu-Deniz Alp Yılmaz, Meriç Bayram-Hazar Kökten’in  sergiledikleri performans ATO’nun youtube kanalından yayınlandı.

Covid-19 Aşılarında Güncel Durum ve Aşının Ekonomi Politiği etkinliği düzenledi

Ankara Tabip Odası’nın “ATO Youtube Sohbetleri” kapsamında düzenlediği “Covid-19 Aşılarında Güncel Durum ve Aşının Ekonomi Politiği” başlıklı etkinlik 23 Aralık 2020 günü yapılan canlı yayınla gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Haydar Can Dokuyan’ın yaptığı etkinliğe  Ankara Tabip Odası Onur Kurulu Üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol ve TTB Covid-19 İzleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Feride Aksu Tanık  konuşmacı olarak katıldı.

Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol yaptığı sunumda Covid-19 Aşı Platformları,  Sars-Mers Cov Aşıları, Aşı Geliştirme Aşamaları, Aşı İnsan Çalışmaları, Hedef Aşı Profili Ne Olmalı konularını ele aldı.

Prof. Dr. Feride Aksu Tanık da Covid-19 Pandemisi Sürecinde Aşı Çalışmalarının Politik Arka Planı ile ilgili bir sunum yaptı. Dr. Tanık, sunumunda aşı pazarının durumu ve Covid-19 pandemisinde aşı çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Yapılan sunumlarla beraber etkili ve güvenli Faz3 çalışmaları bitmiş bir aşının herkes için eşit, ücretsiz ve koşulsuz erişiminin sağlanması noktasından halen ne denli uzak olduğumuz ve kitlesel bir aşılama plan ve organizasyonundan yoksun olduğumuz görülmüş oldu. 

Etkinlik, canlı yayın sırasında izleyicilerden gelen soruların cevaplanması ile sona erdi.

 

“2021 Bütçesi “Sağlıklı” bir bütçe midir?” söyleşisi düzenlendi

ATO  Sağlık Politikaları Komisyonu ile İşçi Sağlığı ve İş Yeri Hekimliği Komisyonu tarafından düzenlenen “2021 Bütçesi “Sağlıklı” bir bütçe midir?” başlıklı etkinlik  5 Ocak 2021 Salı günü gerçekleştirildi.

Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Muharrem Baytemür’ün moderatörlüğünü yaptığı söyleşiye  konuşmacı olarak TTB MK üyesi Doç. Dr. Deniz Erdoğdu ve Hacı Bayram Veli Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Durmuş katıldı.

Söyleşi de Prof. Dr. Durmuş 2020 gibi 2021 bütçesinin de emekçiden yana olmadığını ve pandemi koşullarında bunun daha net görüldüğünü belirtirken 300 milyar kaynakla bütçenin savunma ağırlıklı bir bütçe olduğunu kaydetti. Dr. Durmuş Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinin de birçok bakanlık ve üniversitenin toplam bütçesinden daha fazla pay aldığını vurguladı.

Dr. Deniz Erdoğdu  da Sağlık Bakanlığı’nın bütçedeki payının geçen yıla oranla  yüzde 32 artışla 77 Milyar 615 milyon olmakla birlikte reel artışın yüzde 10 olduğunu belirterek, bütçede Covid-19 pandemisine ait bir kalemin olmadığını, özellikle hekimlerin ve sağlık çalışanlarının desteklenmesine yönelik ek bütçe yapılmasının gerekliliğine dikkat çekti.

“Pandemi ve Okul Sağlığı”

Güz Seminerlerinin bu dönemki sonuncusu “Pandemi ve Okul Sağlığı” başlıklı sunumla yapıldı.

Ankara Tabip Odası Halk Sağlığı Komisyonu tarafından düzenlenen sunuma konuşmacı olarak  Dr. Öğretim Üyesi Ebru Aylar katıldı. Sunum 21 Ocak Perşembe günü zoom üzerinden gerçekleştirildi.

 

“Pandemide Cinsel Sağlık/ Üreme Sağlığı Hizmetleri”

Ankara Tabip Odası Çevrim İçi Sohbetleri kapsamında Prof. Dr. Şevkat Bahar Özvarış’ın konuşmacı olduğu "Pandemide Cinsel Sağlık/ Üreme Sağlığı Hizmetleri” başlıklı sunum 5 Şubat 2021 Cuma günü  zoom üzerinden gerçekleştirildi.

 

"Birinci Basamakta Renal Fizyoloji Ne İşe Yarar?"

ATO İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu ve Aile Hekimliği Komisyonu'nun katkılarıyla, Prof. Dr. Müjdat Yenicesu'nun konuşmacı olduğu "Birinci Basamakta Renal Fizyoloji Ne İşe Yarar?" başlıklı sunum, 09 Şubat 2021 Salı günü çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

 

Düş Gezileri başladı

Ankara Tabip Odası Kültür Sanat Komisyonu çevrim içi gerçekleştirilen  “Düş Gezileri”ni Hasankeyf gezisi ile başlattı.

Pandemi nedeniyle kısıtlanan hayatımıza bir renk katmak için başlatılan ilk gezi hekimlerin yoğun ilgisi ile karşılaştı. 12 Şubat’ta Mezopotamya’nın beşiğine yapılan yolculukta uzman rehber eşliğinde Hasankeyf’in  hikayesi geçmişten günümüze aktarıldı.  Yoğun ilgi gören Düş Gezileri önümüzdeki günlerde farklı rotalar ile devam edecek.

 

Şehir Hastaneleri Özelinde Kapalı Mekanlarda İklimlendirme Paneli Düzenlendi

Ankara Tabip Odası’nın ev sahipliğinde, Tekirdağ Tabip Odası ve Makina Mühendisleri Odası Ankara Şubesi tarafından düzenlenen "Şehir Hastaneleri Özelinde Kapalı Mekânlarda İklimlendirme" paneli 17 Şubat 2021 tarihinde webinar olarak gerçekleştirildi.

Tekirdağ Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Gamze Varol’un moderatör olduğu panele, Makine Mühendisi Doç. Dr. M. Zeki Yılmazoğlu, Makine Mühendisi Hakan Ercan, Makine Mühendisi Esma Sarıaslan Divrikli konuşmacı olarak katıldı.

Çok sayıda izleyicinin katıldığı panelde, Ankara’daki Bilkent Şehir Hastanesi özelinde şehir hastanelerinde karşılaşılan iklimlendirme, havalandırma, tesisat sorunları ile mekan planlanmasındaki sorunlar ve eksiklikler masaya yatırıldı.

Film zamanı

Ankara Tabip Odası Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Komisyonu tarafından 19 Şubat 2021 tarihinde düzenlenen Film Okuma Atölyesinde Psikiyatr Dr. Gökçe Silsüpür'ün eşliğinde "Sophie'nin Seçimi" filmi  tarihsel bağlamı, konusu ve karakteri üzerinden tartışıldı.  Elliden fazla katılımcının olduğu atölye soru-cevap ve katkı kısmı ile sona erdi.