Hasta yakınlarına barikat önlemi

Ankara’da yaşanan iki  şiddet vakası Türkiye’nin gündemine sağlık emekçilerinin kendilerini korumak için kurdukları barikatlar ile geçti.

Hekim Postası

Şiddet vakalarının ilki 21 Eylül 2020 tarihinde Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaşandı. Hastaneye kaldırılan hastanın hayatını kaybetmesi üzerine, hasta yakınları sağlık çalışanlarına saldırmış, sağlık çalışanları da kendilerini hastanenin acil servisinde barikat kurarak korumak zorunda kalmışlardı. Güvenlik görevlilerinin de çabasıyla sağlık çalışanları fiziki zarar görmeden kurtulmuşlardı.

Yaşanan şiddet olayının ardından sağlık çalışanlarına geçmiş olsun dileklerini iletmek ve sağlıkta şiddete karşı dayanışmak üzere ATO Genel Sekreteri Dr. Muharrem Baytemür, Yönetim Kurulu üyeleri Dr. Ayşe Uğurlu ve Dr. Haydar Can Dokuyan ile SES Ankara Şube yöneticilerinden oluşan bir heyet 22 Eylül’de Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesini ziyaret etti. İlk olarak olayın yaşandığı acil servis bölümündeki sağlık çalışanlarıyla görüşen heyet geçmiş olsun dileklerini iletti. Ardından hastane başhekimi Dr. Davut Akduman ve Başhekim Yardımcısı Dr. Derya Yenibertiz’le yaptıkları görüşmede ATO ve SES heyeti olayla ilgili bilgi aldı. Hastane çalışanlarını koruyabilmek için çaba sarf eden güvenlik görevlilerine de geçmiş olsun dileklerini ileten heyet hastaneden ayrıldı.

Tıp fakültesinde benzer olay

14 Kasım 2020 tarihinde benzer bir olay bu defa Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Cebeci Yerleşkesi Çocuk Bölümü yoğun bakım servisinde yaşandı. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde sağlık çalışanlarının hasta yakınlarından kendilerini korumak için yine barikat kurmak zorunda kaldığı görüldü. Yaşanan şiddet vakası üzerine sağlık meslek örgütleri yöneticilerinden bir heyet hastane çalışanlarına geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Heyette ATO Başkanı Dr. Ali Karakoç, SES Ankara Şube Eş Başkanları Nazan Karacabey ve Kubilay Yalçınkaya ile Devrimci Sağlık İş İşyeri Temsilcisi Reyhan Karadeli yer aldı.

Sağlık çalışanlarından olay hakkında bilgi alan heyet; şiddet faillerinin olay sonrası gözaltına alındıktan sonra serbest kaldıklarını öğrendi. Geçmiş olsun dileklerini ileterek hukuki anlamda da her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirten sağlık meslek örgütü yöneticileri sağlıkta şiddete karşı gerekli önlemlerin alınması gerektiğinin bir kez daha altını çizdi.

Ankara Tabip Odası yaşanan şiddet olaylarının takipçisi olacağını yaptığı bir açıklama ile kamuoyuna duyurdu.