“Kapatılan Hastanelerimizi Açın” talebi

Tarih: 2 Nisan 2020 Perşembe

Paylaş:

Bilkent Şehir Hastanesinin açılması ile birlikte kapatılan altı kamu hastanesinin açılması talebi pandemi sürecinde yeniden gündeme geldi. 
Hekim Postası 

“Kapatılan Hastanelerimizi Açın” talebini içeren basın açıklaması 6 Nisan’da Ankara Tabip Odasında yapıldı. Ankara Tabip Odası’nın twitter hesabı üzerinden canlı yayınlanan açıklamaya ATO Başkanı Dr. Vedat Bulut, TTB Merkez Konseyi eski Başkanı Dr. Bayazıt İlhan ve Ankara Eczacı Odası Başkanı Taner Ercanlı katıldı.
Açıklamayı okuyan Dr. Bayazıt İlhan Ankara’nın salgına en köklü, en fazla acil hasta karşılayan, kolay ulaşılabilir, üst düzey sağlık hizmeti veren hastanelerinin kapatıldığı bir dönemde yakalandığını belirtti. Ankaralı hekimler, sağlıkçılar, mimarlar, mühendisler, şehir plancıları, memurlar, işçiler, öğrenciler, emekliler, kısacası Ankaralılar olarak sesleniyoruz diyen İlhan “ Şehir Hastaneleri sürecinde mevcut hastanelerimizin kapanmaması için mücadele ettik, Hastanemi Kapatma Platformu'nda bir araya geldik. Yetkililer çağrılarımıza kulak tıkadı, altı hastanemiz kapandı. Bunlardan biri, Zekai Tahir Burak Kadın Doğum Hastanesi bu zor dönemde can simidi oldu, ne iyi ki tekrar sağlık hizmetleri için kullanılmaya başlandı, karantinaya alınan kişiler ve hastaların tedavisi için kullanılmaya başlandı” sözlerini kaydetti.
Ankaralılar’ın yaşamsal taleplerini dile getirdikleri platformun adını Hastanemi Açın Platformu (HAP) olarak değiştirdiklerini açıklayan Dr. Bayazıt İlhan, Ankara Numune Hastanesi, Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi, Dışkapı Çocuk Hastanesi, Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi,  Ulus Devlet Hastanesi'nin açılmasını Ankaralılar adına talep etti.
Milletvekilleri de “Hastanemizi Açın” dedi.
120’den fazla örgütün bir araya gelerek oluşturduğu Hastanemi Açın Platfomu’nun çağrısına kulak veren milletvekilleri ve siyasi parti temsilcileri kapatılan Numune hastanesi önünden ses yükseltti. 13 Nisan Pazartesi günü CHP Ankara Milletvekili Dr. Tekin Bingöl, CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, CHP Ankara Milletvekili Dr. Servet Ünsal, HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik, CHP 24.-25.-26. Dönem Milletvekili Aylin Nazlıaka, Saadet Partisi Avukatı Abdülhakim Yıldız, CHP Ankara İl Başkan Yardımcısı Dr. Atila Ilıman Ankara Tabip Odası’nın twitter hesabından yapılan canlı yayınla hastanelerin yeniden açılması ile ilgili görüşlerini kamuoyuyla paylaştılar.