Röportaj

Palabıyık Minnoşlar ile gelen isim: Dr. Ayşe Saray

Uzmanlık alanı olan  radyolojinin soyut kesitsel anatomisiyle de ilişkilendirilen, içsel yolculuğundan kesitleri içeren “Düşsel Gerçekler”, “Düşsel: Mavi” ve “Düşsel: Ateş” soyut fotoğraf sergilerinin yanı sıra tek başına ayakta durabilmek için erkek kimliğine bürünmek zorunda kalan kadınlara atfettiği “Palabıyık Minnoşlar” resim serisi ile izleyenleri  kara/mizah ve kendi iç/dünyalarıyla yüzleştirmeye devam eden Dr. Ayşe Saray, “özüme döndüm” dediği yolculuğu Hekim Postası için anlattı.

Okumaya devam et ...

Attila İlhan Roman Ödülü Dr. Murat Özsan’ın oldu

Dr. Murat Özsan “Umudun Rengi” adlı romanıyla Attila İlhan Roman Ödülü’nü kazandı. Her yıl roman ve şiir dallarında verilen ödülü bu yıl Dr. Özsan, Abdullah Ataşçı’nın “Yara Bende” adlı romanı ile paylaştı.

Okumaya devam et ...

Hekimden, eğitime destek

Kars’ın küçük bir köyünden çıkıp, okumak için Ankara’ya gelen Dr. Yusuf Bayraktar, kendisi ile aynı yollardan geçen gençlerin eğitimine verdiği burslar ile destek oluyor. Bugüne kadar yüzü aşkın öğrenciye burs veren Dr. Bayraktar, bundan sonra yapmayı planladığı çalışmaları Hekim Postası’na anlattı.

Okumaya devam et ...

ATO’nun ilk kadın genel sekreteri: Dr. İnci Taşdemir

Ettiba Odalarından bugüne Ankara Tabip Odası’nın tarihi ile ilgili yaptığı araştırmalarda Dr. Muharrem Baytemür’ün dikkatini bir isim çekti: Dr. İnci Taşdemir. 1973 yılı ATO Yönetim Kurulu Üyesi olan Taşdemir ATO Genel Sekreteri unvanını taşıyan ilk kadın hekim. Dr. Muharrem Baytemür ile Dr. İnci Taşdemir’in kapısını hem meslek hayatını hem de ATO yönetiminde geçirdiği yılları öğrenme için çaldık.

Okumaya devam et ...

Ziraatten tıbba

“Çok korkağım, benden doktor olmaz” derken kendisini Cahit Sıtkı Tarancı, Mediha Eldem, Nazmiye Demirel, Semiha Berksoy ve daha nice ismin doktoru olarak bulan Dr. Türkan Arı, meslek hayatını Hekim Postası için anlattı.

Okumaya devam et ...

Gezgin doktor

Yeni yerler görmeye, gezmeye, yeni kültürler, yeni yüzler tanımaya aşık bir insan Dr. Efsun Müftüoğlu. Ve onun hayatı, küçük bir tesadüfün her şeyi nasıl da değiştirdiğinin örneği. Dr. Müftüoğlu hedefine sığdırdığı 100 ülkeyi görme hayali ile gezilerini Hekim Postası için anlattı.

Okumaya devam et ...