ATO Genç Hekimler ile Yan Yana

Ankara Tabip Odası her yıl olduğu gibi bu yıl da yeni mezun hekimlerin sevincine ortak oldu. Ufuk, Başkent ve Hacettepe Üniversitelerinde düzenlenen törenlere katılan ATO, pandemi nedeniyle törenlerin yapılamadığı ya da katılımın sınırlandığı tıp fakültesinden mezun olan hekimler için de kutlama etkinliği düzenledi.

Ankara Tabip Odası adına 29 Haziran 2021 günü Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesinde düzenlenen törene ATO Genel Sekreteri Dr. Muharrem Baytemür katıldı. Dr. Baytemür yaptığı konuşmada yeni mezun hekimlere seslenerek “Hekimliğe adım attığınız bu günün aydınlık bir Türkiye için de adım olmasını diliyorum. Buna ülkemizin çok ihtiyacı olduğunu da belirtmek isterim.” dedi. Türkiye’de son yıllarda artan sayıda hekimin yurtdışına gittiğini belirten Dr. Baytemür konuya ilişkin Türk Tabipleri Birliği verilerini paylaştı. Hekimliğin bir meslek olmanın ötesinde evrensel bir disiplin olduğunun altını çizen Dr. Baytemür “Başınız hiçbir zaman sıkıntıya düşmesin. Düşerse eğer sizin yanınızda kapınızı çalacağınız bir tabip odası olduğunu unutmayın.” sözleriyle konuşmasını bitirdi.

Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi mezuniyet töreni 05 Temmuz 2021 Pazartesi günü düzenlendi. Törene ATO Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ali Karakoç katıldı. Dr. Karakoç konuşmasına Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarını anarak başladı. İyi hekimlik değerlerinin billurlaştığı Hekimlik Andı’nın okunmasında yaşanan tartışmaları eleştiren Dr. Karakoç “Bugün Ufuk Üniversitesi’nde genç meslektaşlarımın ve katılımcıların coşkuyla Hekimlik Andı’nı okuması beni çok mutlu etti. Tıp fakültesinden mezun olduktan sonra doktor oluyoruz ancak iyi hekimlik değerlerini yerine getirdiğimiz zaman bir hekim oluyoruz.” dedi. Güvenceli gelir ve sağlıkta yaşanan şiddetten ötürü güvenceli bir çalışma ortamı talep ettiklerini belirten Dr. Karakoç “Demokratik bir ülkede bu koşulları sağlamak hep birlikte mücadele etmekten geçiyor.” diye konuştu. Dr. Karakoç, eğitim sürecini tamamlayan hekimleri, ailelerini ve emek veren hocalarını tebrik ederek konuşmasını bitirdi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinin mezuniyet töreni 6 Eylül 2021 günü yapıldı. Törende konuşma yapan ATO Genel Sekreteri Dr. Muharrem Baytemür, hekimliğin bir meslek olmanın ötesinde evrensel bir disiplin olduğunu, uygulamasının da evrensel değerler çerçevesinde yapılması gerektiğini belirterek genç hekimlerin Cenevre Hekimlik Andına bağlı kalacaklarına inandığını söyledi. Törenlerde dereceye giren genç hekimlere ATO mezuniyet ödülleri takdim edildi.

ATO’da kutlama etkinliği düzenlendi

Pandemi nedeniyle mezuniyet töreni yapılamayan ya da katılımın kısıtlandığı tıp fakültelerinden mezun olanlar için ATO’da bir kutlama etkinliği düzenlendi. 8 Temmuz 2021 Perşembe günü düzenlenen etkinliğe dereceye giren hekimler davet edildi. ATO Genel Sekreteri Dr. Muharrem Baytemür, tıp fakültelerini başarıyla bitirerek mezun olan hekimleri tebrik ederek meslek örgütü olarak tabip odasının her daim meslektaşlarına desteğe hazır olduğunu belirtti. Kutlama etkinliğinde genç hekimlere mezuniyet hediyelerini TTB Genel Sekreteri Dr. Vedat Bulut, TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Alican Bahadır, ATO Genel Sekreteri Dr. Muharrem Baytemür, ATO Yönetim Kurulu üyeleri Dr. Gülseren Çeliksöz, Dr. Laleş Tunç, Dr. Haydar Can Dokuyan ve ATO İşçi Sağlığı İşyeri Hekimliği Komisyonu üyesi Dr. Sıtkı Kesedar sundu.